Madagaskar
Madagaskar zajmuje obecnie 161 miejsce na 189 krajów w rankingu Human Development Index (HDI). Około 76% mieszkańców Madagaskaru żyje poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa (1,90 USD dziennie).
Opublikowano dniaNa Madagaskarze, połowa wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia, cierpi na chroniczne niedożywienie. 25% ludności mieszka na obszarach narażonych na klęski żywiołowe, takie jak cyklony, powodzie i susze.
Życie na Madagaskarze
Madagaskar jest krajem wyspiarskim na Oceanie Indyjskim, blisko wybrzeży południowej Afryki, gdzie rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo stanowią podstawę ekonomii. Pod względem powierzchni, Madagaskar jest czwartą, największą wyspą na świecie, jego obszar lądowy wynosi 587 000 km2 i zamieszkuje go około 26 milionów mieszkańców. Wyspa jest oddzielona od kontynentu afrykańskiego Kanałem Mozambickim.
Geograficzne odosobnienie Madagaskaru , wpływa na jego wysoki poziom ubóstwa. Zdecydowana większość rolnictwa jest na małą skalę, gdzie 7 z 10 małych właścicieli rolnych posiada nie więcej niż 1,2 hektara ziemi. W rezultacie produkcja pożywienia jest niewystarczająca, by wyżywić całą populację kraju. Wraz ze stale rosnącym poziomem wód na świecie, lokalizacja Madagaskaru sprawia, że jest on bardzo podatny na cyklony.
Madagaskar odzyskał pełną niepodległość od Francji w 1960 r., by zostać Pierwszą Republiką (1960-1972), ustanowioną na wzór systemu demokratycznego Francji. Demokratyczna Republika Madagaskaru (1975-1992) była krajem socjalistycznym. Rządy na wyspie, sprawowane były na skutek ruchów, popularnych wśród rolników i studentów. Po rozpadnięciu się reżimu socjalistycznego, powstanie Trzeciej Republiki Madagaskaru (1992-2009) rozpoczęło nowy, osiemnastoletni okres w historii kraju. Po wyborach z 20 grudnia 2013 r. Madagaskar powrócił do rządów konstytucyjnych po okresie kryzysu politycznego.
Głównymi towarami eksportowymi Madagaskaru są: kawa, herbata, przyprawy, ubrania i akcesoria. Większość ludności mówi w języku malgaskim i francuskim. Madagaskar jest także domem dla około 12 000 gatunków roślin.
Mary's Meals na Madagaskarze
Mary’s Meals dostarcza posiłki na Madagaskarze od 2018 r. Typowy posiłek szkolny składa się z ryżu i fasoli, soczewicy albo warzyw z orzechami. Prowadzimy nasz program w północnych, środkowych i południowo - wschodnich regionach Madagaskaru. Opierając się na silnej współpracy z organizacją charytatywną, szkockiego pochodzenia, Feedback Madagascar i Grandir Dignement, przeprowadzamy nasz program dożywiania w tej części świata.
Cztery nasze programy na Madagaskarze służą młodym ludziom w aresztach, gdzie warunki są tak ciężkie, że uważa się je za zagrażające życiu. Dostępność jedzenia w tych ośrodkach jest niestała, a ogromnym problemem jest chroniczne niedożywienie.
Obecnie na Madagaskarze dokarmiamy 88 569 dzieci w 406 placówkach edukacyjnych.
- Kiedy zaczęliśmy pracować na Madagaskarze?
Pracowaliśmy na Madagaskarze Od 2018 r.
- Ile dzieci karmimy na Madagaskarze?
88 569 dzieci w 406 placówkach edukacyjnych.
- Jaki posiłek zapewniamy?
Ryż z fasolką, soczewicą albo warzywami i orzechami.
- Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?
Północne, środkowe i południowo-wschodnie regiony Madagaskaru.
- Stolica
Antananarivo
- Ludność
28 milionów
- Waluta
Madagaskar Ariary (MGA Ar)