Haiti
Od 2006 roku Mary’s Meals wspiera dzieci z Haiti – jednego z najbardziej poszkodowanych i dotkniętych skrajnymi warunkami pogodowymi krajów na świecie.
Opublikowano dniaHaiti zajmuje aktualnie 163 miejsce ze 191 kraje i terytoria w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Jest też jednym z najniżej dochodowych państw na kontynencie amerykańskim. W 2019 roku Haiti zajęło czwarte miejsce w rankingu Indeksu Zagrożeń Klimatycznych dla krajów najbardziej doświadczonych ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi. Powtarzające się katastrofy naturalne pozbawiają mieszkańców niezbędnych środków do życia i prowadzą do niepewności w dostępie do jedzenia, co w konsekwencji powoduje rozpowszechnienie złych nawyków żywieniowych.
24,5% ludności żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($2,15/ dzień), a około 49% ogólnej populacji jest niedożywiona. Ponad połowa miliona dzieci w Haiti nie uczęszcza do szkół.
Życie na Haiti
Haiti, najludniejsze państwo karaibskie (z około 11,4 mln mieszkańców) znajduje się w Ameryce Północnej, na wyspie Hispaniola. Haiti dzieli wyspę z Republiką Dominikany i ma 27 750 km2 powierzchni, co oznacza, że jest także trzecim co do wielkości krajem na Karaibach.
Rewolucja haitańska często określana jest jako największe i najbardziej udane powstanie niewolników na Zachodniej Półkuli. Niewolnicy rozpoczęli powstanie w 1791 r. i do 1803 r. udało im się zakończyć nie tylko niewolnictwo, ale także francuskie panowanie nad kolonią.
1 stycznia 1804 r. Jean-Jacques Dessalines, lider rewolucji haitańskiej, ogłosił niepodległość kraju i zmienił jego nazwę z ‘Saint Dominigue’ na Haiti, zostając jednocześnie pierwszym władcą tego niepodległego kraju. Francja była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Haiti.
12 stycznia 2010 r. na Haiti miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, co postawiło kraj w obliczu największego kryzysu humanitarnego w historii. Dewastujące trzęsienie ziemi zabiło ok. 250 000 ludzi, a zraniło kolejnych 300 000. Spowodowało przesiedlenia blisko 5 milionów ludzi, a ok. 4 000 szkół zostało uszkodzonych lub zniszczonych.
Dekadę po tym wydarzeniu Haiti wciąż zmaga się ze skutkami tej katastrofy. Część kraju, która została zniszczona w 2010 r. wciąż nie została odbudowana. Konstrukcja budynków, które udało się odbudować, nie jest na tyle trwała, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom podczas następnego, nieuchronnego kataklizmu pogodowego.
Niestabilność polityczna, braki w jedzeniu, bezrobocie, burze tropikalne i huragany zamknęły większość Haitańczyków w błędnym kole ubóstwa, które trwa od pokoleń.
Mary's Meals na Haiti
Mary’s Meals dostarcza posiłki na Haiti od 2006 r. Współpracujemy z trzema partnerami lokalnymi w obsłudze naszych szkolnych programów dożywiania: Caritas Hinche, Summits Education oraz BND (Bureau de Nutrition et Développement).
Wspieramy dzieci w odległym, słabo rozwiniętym regionie Wyżyny Centralnej, a także w slumsach miejskich na obszarze Gonaïves i w stolicy - Port-au-Prince.
Obecnie karmimy 206 698 dzieci w 562 szkołach na Haiti.
- Kiedy zaczęliśmy pracować na Haiti?
Mary’s Meals dostarcza posiłki w Haiti od 2006 r.
- Ile dzieci karmimy na Haiti?
Obecnie karmimy 206 698 dzieci w 562 szkołach.
- Jaki posiłek zapewniamy?
Typowy szkolny posiłek to kukurydza i fasola albo ryż i fasola z rybą.
- Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?
Wspieramy dzieci w odległym, słabo rozwiniętym regionie Wyżyny Centralnej, a także w slumsach miejskich na obszarze Gonaïves i w stolicy, Port-au-Prince.
- Stolica
Port-au-Prince
- Ludność
11.4 million
- Waluta
Gourde Haitański (HTG G)